Zapraszamy do lektury artykułu, który jest owocem naszego partnerstwa z lekcjerysunku.com.pl
Wzmacniacz mocy to urządzenie, które zwiększa moc sygnału wejściowego. Może on napędzać wiele urządzeń wyjściowych, w tym głośniki, które zwiększają głośność dźwięku. Jeśli chcesz wykorzystać istniejący zasilacz komputerowy jako źródło zasilania dla głośnika, oto kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę.
Po pierwsze, będziesz musiał zmostkować przewody z zasilacza komputerowego do portów wejściowych we wzmacniaczu. Można to zrobić lutując lub wykorzystując nieużywane złącza do dysków twardych. Aby upewnić się, że nic nie zwarłeś, potargaj nieco przewody, aby upewnić się, że wszystkie są połączone prosto.
Następnie musisz skonfigurować funkcję wyciszania wzmacniacza. Próg napięcia wyciszenia to napięcie, przy którym wzmacniacz wchodzi w tryb wyciszenia. Zazwyczaj ustawia się go za pomocą diody Zenera DZ1, która przewodzi, gdy dodatnia szyna zasilania przekroczy określone napięcie.
Dodatkowo trzeba będzie ustawić układy czujników prądowych, aby zapobiec uszkodzeniu wzmacniacza i jego tranzystorów wyjściowych. Generalnie wzmacniacze posiadają rezystor Mute umieszczony na module PCB. Rezystory te służą do kontroli napięcia progowego. Niektóre wzmacniacze posiadają wbudowany układ wyłączający stopień wyjściowy, gdy prąd przekroczy wcześniej ustalony limit.
Na koniec musisz się upewnić, że masz dobry zasilacz. Możesz być w stanie uciec z adapterem laptopa, jeśli używasz fal sinusoidalnych, ale jeśli masz do czynienia z bardziej wyrafinowaną muzyką, prawdopodobnie będziesz potrzebował czegoś bardziej solidnego.
Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, jest poziom EMI, z którym będziesz miał do czynienia. EMI jest związane z obszarem pętli, jak również z bliskością pętli do innych obwodów. W związku z tym należy upewnić się, że okablowanie filtra LC znajduje się blisko wzmacniacza. Podobnie, będziesz musiał trzymać ścieżki prądowe i powrotne blisko siebie, aby zmniejszyć obszar pętli.
Rozpraszanie mocy jest również czynnikiem. Na przykład, tranzystory klasy B w stopniu wyjściowym są sterowane w sposób push-pull. Oznacza to, że mają niską rezystancję włączania, co może powodować pobieranie dużego prądu w przypadku zwarcia. Natomiast tranzystory z połączeniem bipolarnym pracują w trybie liniowym. Mają ogromne napięcia kolektor-emiter, więc w przypadku zwarcia mogą ulec uszkodzeniu.
Na koniec musisz zrozumieć różnicę między układami równoległymi i szeregowymi. Na przykład, jeśli umieścisz cztery 16-omowe głośniki w szeregu, wszystkie będą miały 4ohm. Jeśli jednak połączysz szeregowo cztery głośniki 8-omowe, każdy z nich będzie miał wartość 2-omową. Oznaczałoby to, że całkowita impedancja całkowita wynosi cztery omy. To wystarczy, aby zapewnić połowę mocy, której można by się spodziewać, gdybyś połączył szeregowo dwa 20-watowe głośniki.
Na szczęście możesz łatwo znaleźć zasilacz do swojego wzmacniacza. Możesz go kupić online lub w sklepie z elektroniką. Pamiętaj tylko, aby użyć odpowiednich przewodów do podłączenia wyjścia do głośników.