Jak zrobić hortensję na pniaku

Kiedy zdecydujesz się posadzić hortensję na pniaku drzewa, jest kilka rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności. Jedną z nich jest to, że hortensje, które chcesz kupić, mogą nie kwitnąć niezawodnie. Wynika to z faktu, że ich liście pobierają wodę. Drugą jest to, że hortensje są również podatne na uszkodzenia przez jelenie. Aby chronić swoją inwestycję, ważne jest, aby znaleźć dobre, zaufane źródło doradztwa.

Jeśli rozważasz posadzenie hortensji na pniaku, najlepszym momentem na to jest jesień lub wczesna zima. Są to pory roku, w których zaczynają pojawiać się nowe pąki. Jest to również sezon, w którym najłatwiej jest przycinać. Nie chcesz jednak obcinać wszystkich górnych gałęzi. Należy to robić tylko wtedy, gdy mamy dobry widok na pień i jesteśmy pewni, że go nie uszkodzimy.

Zanim zaczniesz kopać, upewnij się, że teren, na którym będziesz pracować, jest dobrze zdrenowany. Potrzebny będzie także obszar z porannym i popołudniowym słońcem. Utrzymuj glebę o odczynie lekko kwaśnym.

Następnie należy usunąć wszelkie martwe lub chore rośliny. Martwe liście lub uszkodzone łodygi mogą być przyczyną chorób grzybowych. Namocz liście w wodzie, ale nie mocz całej rośliny. Hortensje mają tendencję do wchłaniania wilgoci z gleby, dlatego ważne jest, aby szybko pozbyć się martwego lub uszkodzonego wzrostu.

Po wykopaniu bryły korzeniowej z pniaka, możesz posadzić nową roślinę w dołku. Dobrze jest użyć świeżej ziemi do przykrycia starego pniaka. Następnie można nasycić glebę, aby pomóc nowej roślinie rosnąć.

Aby nie uszkodzić pnia, przycinaj boczne gałęzie hortensji tylko wtedy, gdy roślina ma formę drzewa. Jeśli planujesz trenować roślinę w drzewo, będziesz chciał to zrobić na wiosnę.

Możesz także odciąć końcowe kwiaty hortensji, aby stworzyć więcej pąków kwiatowych na łodydze. Zrób to jednak tuż nad pierwszym zestawem dużych liści. Niektórym osobom podoba się wysuszony wygląd główek kwiatów. Pozostawienie małej wtyczki hortensji na pniu może być atrakcyjną ozdobą.

Inną popularną hortensją, którą można przycinać w formie drzewka, jest odmiana wiechowata. Szybko rośnie, jest mrozoodporna w strefie 3-9 i wytwarza duże, stożkowe kwiaty.

Jeśli mieszkasz w chłodniejszym klimacie, możesz przycinać hortensję jesienią, gdy tworzy się nowe drewno. Jeśli jednak w Twojej okolicy panują gorące lata, powinieneś poczekać do wiosny.

Oprócz przycinania, istnieje kilka innych sposobów, aby dodać nowe życie do pniaka. Można go obsadzić roślinami, takimi jak lawenda, pnącze wirginijskie, groszek lub powojnik. Można też posadzić hortensję pnącą i pozwolić jej wspinać się po pniaku.

Przycinanie hortensji na pniaku może być pięknym sposobem na zaprezentowanie ogrodu. Jeśli jednak jesteś nowym użytkownikiem hortensji, ważne jest, abyś zaczął powoli i poświęcił trochę czasu na poznanie tych krzewów, zanim spróbujesz je przyciąć.

Dodaj komentarz