Jak zrobić schody betonowe na zewnątrz

Tworzenie zewnętrznych schodów betonowych to świetny sposób na dodanie odrobiny uroku do domu. Czy zdecydujesz się zbudować własne schody lub zatrudnić wykonawcę, możesz być pewien, że będą one trwać przez wiele lat. Ale najpierw trzeba będzie zaplanować kroki, aby zapewnić, że są równe, pionowe i silne.

Prosty dwuetapowy proces pomoże Ci zbudować schody na ganek, pokład lub patio. Pierwszym krokiem jest zmierzenie wymiarów podwyższenia i biegu. Następnie trzeba będzie zdecydować się na materiał, który najlepiej pasuje do Twojego projektu. Na przykład, jeśli chcesz mieć schody o szerokości trzech stóp z sześciocalowym wzniesieniem, będziesz potrzebował czterech pionów o szerokości sześciu cali i dwóch stopnic o szerokości 12 cali.

Aby zbudować solidny zestaw schodów, należy wzmocnić konstrukcję prętami zbrojeniowymi. Pręt zbrojeniowy to dodatkowa warstwa zbrojenia, która pomoże Twoim schodom przetrwać przez długi czas. Pręt zbrojeniowy należy układać w odstępach co 12 cali, najlepiej poniżej górnej powierzchni stopni. Gdy już to zrobisz, możesz zabezpieczyć pręt zbrojeniowy drutem kolczastym lub dobie. W zależności od przepisów obowiązujących na danym terenie, może być również konieczne umieszczenie klatki zbrojeniowej na dole schodów.

Następnie musisz zdecydować, jak szerokie mają być Twoje schody. Jeśli chcesz, aby Twoje stopnie zachodziły na pierwszy stopień, będziesz musiał zrobić je o kilka cali szersze. Alternatywnie, jeśli Twoje stopnie są proste, możesz zostawić między nimi kilka centymetrów przestrzeni.

Kiedy jesteś gotowy do wylania betonu, musisz ustawić swoje formy. Upewnij się, że są one pionowe, względnie równe i że deski boczne i pionowe są równe.

Aby zapobiec kałużom wody, trzeba będzie odchylić schody od domu. Lekkie pochylenie do przodu zapobiegnie tworzeniu się kałuż na schodach. Dobrym pomysłem jest poproszenie sąsiadów o trzymanie swoich zwierząt z dala od drogi podczas pracy nad projektem.

Trzeba będzie również przyciąć formy. Korzystając z tarcicy niskiej jakości, możesz skonstruować deski formujące dla swoich schodów. Ułatwi to wyciągnięcie form, gdy nadejdzie czas na ich wymianę na nowe. Używanie sklejki jest kolejną alternatywą. Formy ze sklejki należy przyciąć tak, aby pasowały do wymiarów pionu i stopnicy.

Na koniec użyj wiertarki elektrycznej, aby przymocować deski formujące piony do desek formujących podłużnice. W tym czasie upewnij się, że układasz deski formujące podłużnice stroną zygzakowatą do góry.

Jeśli planujesz stworzyć schody w zimnym klimacie, musisz zastosować warstwę styropianu przed wylaniem betonu. Zastosowanie tego materiału zapobiegnie uszkodzeniom mrozowym i sprawi, że schody nie będą się przemieszczać.

Dodanie kilku centymetrów ziemi pod kamieniem to kolejna opcja. Przed wylaniem betonu, należy również rozważyć użycie ciężarówki z pompą, aby przepchnąć beton przez formularz.

Dodaj komentarz