Jak zrobić zastrzyk w kolano

Kiedy szukasz sposobów na złagodzenie bólu kolana, możesz rozważyć zastosowanie zastrzyków do kolana. Zabiegi te nie są bolesne i szybko pomagają poczuć się lepiej.

Zastrzyki do kolana działają poprzez wstrzyknięcie leku bezpośrednio do stawu. Istnieje szereg różnych leków, które mogą być wstrzykiwane do kolana. Lekarz określi, który z nich jest dla Pani/Pana najlepszy w zależności od Pani/Pana stanu zdrowia i konkretnej dolegliwości. Jednym z najczęstszych rodzajów zastrzyków są kortykosteroidy. Kortykosteroidy są lekami, które, jak udowodniono, zmniejszają stan zapalny w kolanie. Jednakże, leki te wiążą się z pewnym ryzykiem. W szczególności, mogą one powodować ogólnoustrojowe działania niepożądane. Inne potencjalne skutki uboczne obejmują podwyższony poziom glukozy we krwi, obniżenie funkcji immunologicznych oraz rozwój infekcji.

Inny rodzaj zastrzyku do kolana obejmuje osocze bogatopłytkowe, czyli PRP. Osocze bogatopłytkowe jest produkowane z Twojej własnej krwi i zawiera lecznicze czynniki wzrostu. Uważa się, że czynniki te stymulują komórki biorące udział w naprawie i regeneracji tkanek. Zastrzyki były stosowane w celu poprawy bólu i mobilności u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego.

Ponadto, zastrzyki z kwasu hialuronowego (HA) są również popularne wśród lekarzy ze względu na ich zdolność do zmniejszenia stanu zapalnego i bólu. HA naturalnie występuje w płynie maziowym w kolanie, a jego wstrzyknięcie może zapewnić smarowanie i amortyzację, których potrzebujesz, aby pozostać aktywnym.

Niektórzy ludzie wolą unikać stosowania kortykosteroidów, ponieważ mogą one powodować poważne skutki uboczne. Na przykład, mogą one zmniejszyć produkcję komórek zapalnych, co może prowadzić do erozji chrząstki stawowej. Ponadto, kortykosteroidy mogą powodować zmianę pigmentacji skóry wokół miejsca wstrzyknięcia, a także mogą tłumić układ odpornościowy.

Trzecią opcją jest zastosowanie wiskosuplementacji. Polega to na wstrzyknięciu do kolana substancji przypominającej żel. Jest to również nazywane zastrzykiem Prolotherapy. Podczas zabiegu lekarz wykona małe nacięcie na skórze w pobliżu kolana. Następnie znieczuli ten obszar środkiem znieczulającym miejscowo i wprowadzi igłę do kolana.

Zazwyczaj zastrzyki do kolana podawane są w warunkach biurowych. Pacjenci siedzą z wyciągniętą nogą, a środek znieczulający jest wprowadzany do skóry nad kolanem. Po zakończeniu wstrzyknięcia, na obszar ten nakładany jest opatrunek.

Igła jest wprowadzana do stawu pod kątem 45 stopni, aby zapobiec uszkodzeniu kości. Aby ułatwić igle znalezienie właściwego obszaru, lekarz użyje obrazowania ultradźwiękowego do prowadzenia igły. Może on również użyć niedominującej ręki, aby wspomóc ten proces.

Po zastosowaniu środka znieczulającego, do końca igły przymocowany jest hemostat. Hemostat ustabilizuje igłę i ułatwi kontynuowanie zabiegu. Strzykawka jest wypełniona roztworem 3 do 5 ml 1-procentowej lidokainy, a następnie jest dołączana do hemostatu. Jeśli w stawie jest wystarczająco dużo miejsca, płyn może zostać wycofany, aby zrobić miejsce dla leku.

Dodaj komentarz